Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Túrázási Kisokos - 8 dolog, amire mindenképp figyelned kell!

Hamarosan itt az ősz, a strandon henyélést felváltják lassan az erdei-hegyi túrák. Kivéve, ha olyan vagy, mint én, aki 34 fokban is felkaptatott a hegyre, mert akkor semmin nem változtatsz, ősszel is azt csinálod majd, aminek egész évben szívesen hódolsz. De mindazoknak, akik csak most készülnek nagy utakra, azoknak lesz pár dolog, amire nem árt odafigyelniük, ha és amennyiben a városi parkon túlra is kimerészkednének. Hasznos tippek, teszteltük mindent. 

hasznos  túra kirándulás tippek

 

  • Megfelelő ruházat 

Központi kérdés. Mert sajnos sokan vannak, akik tangapapucsban indulnak neki egy-egy húzósabb emelkedőnek, aztán csodálkoznak, hogy a hegyről lefelé már csak segítséggel tudnak jönni. Nem viccelek, az egyik korábbi úti beszámolómban meséltem arról, hogyan estem fenékre lefelé, pedig rajtam még csak nem is papucs volt. Az első és legfontosabb szempont tehát, hogy lehetőleg ne magassarkúban és ne is cukimuki papucskában induljunk túrázni. És mondjuk, az sem árt, ha elsősorban kényelmes ruházatban, másodsorban minden eshetőségre (szél, eső, hőség) felkészülten, olyan szettet állítunk össze, amit az efféle kirándulásokra terveztek. 

  • Időjárás

Még mielőtt nekiveselkednénk egy-egy esetenként több órás menetnek, jó, ha tájékozódunk a várható időjárásról. Hegyekbe, erdőkbe semmiképp se induljunk, ha előreláthatólag vihar van kilátásban. Még akkor se, ha pillanatnyilag verőfényes napsütést tapasztalunk. Két kattintással elérhetjük a legfrissebb időjárás infókat, éljünk a lehetőséggel. A magunk érdekében. 

De, hogy tényleg mindenre felkészüljünk, mert váratlan dolgok sajnos bármikor jöhetnek, tájékozódjunk jó előre, mit csináljunk, ha mégiscsak rossz helyen szakadt ránk az égi áldás. Hasznos cikkek ezzel kapcsolatban a turistamagazin.hu oldalán. 

  • Térkép/ Gps 

Nos, a legtöbb erdőben, túraútvonalon különböző, általában fákon elhelyezett jelzések segítik a tájékozódást. Igen ám, csak ezek nem mindig egyértelműek. Példának okáért, a hétvégi túránk alkalmával majdnem 10 km-es kitérőt tettünk amiatt, hogy rossz jelet követtünk (és nem azért mert h@lyék vagyunk). A túra elején nem volt térkép, sem jelzés magyarázat, csak egy viselkedésszabályzat, ami nagyon hasznos ugyan, de abban egyáltalán nem segít, hogy merre induljunk. Ráadásul három különböző irányba ugyanazt a jelet (kilátó) helyezték el, ami való igaz, hogy mind ugyanoda visz, csak, mint utóbb kiderült, az egyik 10 perc, a másik 2 óra, a harmadik 3 órás sétával. Jobb helyeken ezt kis táblával jelzik is, de van olyan is, hogy nem. Ilyen esetekben őrült nagy hasznát vesszük a mobil és papír alapú térképeknek. 

  • Hátizsák

Rengetegszer futottunk már bele abba az öreg hibába, hogy úgy indultunk neki "Á, ez könnyű menet lesz!", majd a nézzük meg ezt és ezt, meg még ezt is attitűdöm miatt, a kis kirándulásaink fél- egy napossá váltak. Úgy, hogy talán víz volt nálunk, de étel egy morzsányi sem. A legjobb, ha ezekre gondol az ember előre, mert vízvételezési lehetőség kevés helyen van, kaja meg hát, legjobb esetben is csak némi gyümölcs lehet, de ezekkel sem jó kísérletezni annyira, hisz, aki nem ismeri a növényeket száz százalékos biztonsággal, az tényleg jobban jár, ha nem kóstolgat mindent végig. 

  • Útvonalak

Első és legfontosabb, hogy ismernünk kell a határainkat. Rossz edzettségi szinttel nem biztos, hogy a legjobb választás egy több órás hegymenet. Érdemes először csak kisebb és kevésbé nehéz távokkal kezdeni. A másik meg, hogy a kijelölt útvonalak egyáltalán nem a túrázók korlátozására lettek kijelölve. Azért vannak, hogy hellyel-közzel a legbiztonságosabb útvonalon haladhassunk. Egyáltalán nem jó ötlet alternatív útvonalakat keresni, szakadékokba lemászni és ott vagánykodni, ahol egyáltalán nem kellene. 

  • Halkulj le!

Nincs annál idegesítőbb, mint mikor zeng az egész erdő az elvileg természetkedvelő emberek ricsajától. És értem én, hogy nehéz csendben maradni, de, ha egyenesen lehetetlen küldetés egyesek számára, akkor talán nem a kirándulás a legmegfelelőbb kikapcsolódási forma számukra. Mert amellett, hogy tönkreteszik a többi túrázó, sétáló ember nyugalmát, az erdő hivatalos lakóit is felzargatják a kéretlen rikácsolásukkal. Tiszteljük már annyira a természetet, hogy nem bomlasztjuk annak rendjét. 

  • Ne szemetelj!

És ezt még mindig nem lehet elégszer szájba rágni. Pedig nem olyan nehéz. A nincs hova tenni nem igazán lehet kifogás, hiszen van nálad hátizsák, nem igaz? Ha nincs, sürgősen kezd el használni. De, ha csak retiküllel indultál el, akkor indulás előtt tegyél bele egy szatyrot (lehetőleg környezetkímélőt), amibe mindig össze tudod gyűjteni a szemetedet és az arra kijelölt helyen kidobhatod a kukába. Éppen elég szemét van már a városokban, kétlem, hogy az erdőket is szemétdombbá kellene változtatni. Gondolom otthon sem a nappali padlóját használják szemét tárolásra. Akkor az erdőben miért kell?

  • Tűz 

A végére maradt ugyan, pedig az első és legfontosabb szempont, hogy óvjuk a természetet. Mert bár sokan hiszik azt, hogy felsőbbrendűek mindennél, valójában mi mind csak vendégek vagyunk az erdőkben (egyébként a Föld nevű bolygón is). És, ha már vendégül láttak minket ott, teszem azt, egy jó kis nyáresti sütögetésre, akkor tartsuk be a tűzgyújtási szabályokat. Példának okáért, egyáltalán ne is gyújtsunk  tüzet, mikor épp tilalom van és ne dobáljunk el égő cigaretta csikkeket (egyébként semmilyet se). 

Ha mindezt sikerül betartanunk, akkor még sokáig élvezhetjük a túrázást gyönyörű tájainkon. És ráadásul nem okozunk gondot az állatoknak sem, plusz nem rontjuk el a napját a többi túrázónak sem. Jól hangzik, nem igaz? 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is. 

Továbbiakért kövesd a Blog Facebook oldalát. 

Élmények, programok, rendezvények, túrák, csodahelyek

Határon innen és túl

0 Tovább

Európa egyik legnagyobb állatállománnyal rendelkező állatparkja 

Egy természetes, szinte háborítatlan tölgyerdő mélyén kapott helyett az a 30 hektáron elterülő állatpark, mely kétszer is elnyerte (2015/2018) az Európa legjobb állatkertje címet. Évente közel 500.000 ezer vendég és 5000 állatkerti lakos. Hogy hol? 

élmény  állatpark  nyíregyháza

Természetesen Nyíregyházán, a legek állatkertjében. 

Régi tervünk volt ellátogatni nyugati lakhelyünkről, az ország keleti részébe. Cirka 5 óra utazás után, szerencsésen meg is érkeztünk. És biztosan állíthatom, egyáltalán nem bántuk meg a hosszú utat. Sőt! 

A maga nemében már az is elég döbbenetes volt, amennyi ember készült meglátogatni az állatkertet, egy szimpla csütörtöki napon. A weboldalon található információk nem ferdítik el a valóságot, valóban rengetegen kíváncsiak a parkra, hisz még külföldről is temérdek embert fogadnak. 

2 db ingyenes parkoló áll szolgálatunkra, ottjártunkkor azonban, már az út széle is parkolónak bizonyult, kétségeim is támadtak egyből, vajon hova fog elférni ennyi ember? Feleslegesen paráztam, az állatkert valóban hatalmas, simán elnyelte az emberáradatot. 

Belépő árak: 

élmény  állatpark  nyíregyháza

Ha sikerült bejutnunk, mindenképp vegyük igénybe a bejáratnál kapott térképünket, hisz megsúghatom előre: nekünk 5 teljes óránkba telt, mire mindent megnéztünk, pedig igazán sehol sem időztünk sokáig. Szülőknek jó hír, hogy már a bejárat előtt kis húzós kocsikba ültethetjük a gyerkőcö(ket)t, ha nem szeretnénk cipelni ő(ket)t. Praktikus megoldás és óriási könnyebbség, hogy anyunak/apunak sem feltétlenül kell derékfájdalmakkal küszködnie a túra végére.  

Szerencsére számos étkezési lehetőséget is találunk a hosszú séta során, hatalmas étel-ital választékkal várják, a sokszor igencsak megfáradt látogatókat. Nekünk sikerült a tevékkel ebédelni, miközben a majmok kifutójára is jól ráláthattunk. 

élmény  állatpark  nyíregyháza

Valóban különleges atmoszférája van a helynek. Emellett külön kiemelendő néhány igen izgalmas helyszín. Úgymint a Trópusi ház vagy Tarzan ösvénye, meg az Ócenárium a cápákkal. 

élmény  állatpark  nyíregyháza

élmény  állatpark  nyíregyháza

élmény  állatpark  nyíregyháza

Egy biztos, az állatkert révén megtapasztalhatjuk, mennyire sokszínű és különleges az állatvilág. Mindezek mellett pedig, számos állatbébivel is találkozhatunk, akiket rendklívül ötletes módon, egy-egy gólyahír táblával jeleztek a kifutókon.

Merthogy az állatpark tagja az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének (EAZA: European Association of Zoos and Aquaria). Így 70 fajmegmentési, tenyésztési programban is részt vesz. 

élmény  állatpark  nyíregyháza

És, ha még mindig nem lett volna elég az izgalmakból, a kifutók mellett táblával jelzik a látványetetések időpontját, így, ha szeretnénk részt vehetünk például a mindig izgalmas fóka shown is. De talán mondanom sem kell, hogy a legjobb, ha egyetlen kifutót, helyszínt sem hagyunk ki, hiszen minden állat egytől-egyig lenyűgöző, ki-ki a maga módján.

élmény  állatpark  nyíregyháza

élmény  állatpark  nyíregyháza

Mindent egybevetve, a nyíregyházi állatpark valóban méltó a nevéhez. Igazi családbarát hely, üdítő szórakozást biztosít kicsiknek és nagyoknak egyaránt, miközben legfontosabb feladatának mégiscsak az állatok jólétének biztosítását tartja. Rendezett, tágas kifutók, szép környezet, vendégbarát fogadtatás. 

Aki teheti, mindenképp látogasson ki. Nem fog csalódni. 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is. 

És, ha nem akarsz lemaradni a legújabb utazási tippekről, akkor kövesd a blog Facebook oldalát is. 

Élmények, programok, rendezvények, túrák, csodahelyek

Határon Innen és Túl

0 Tovább

Kihagyhatatlan: madártávlatból a Dunakanyar

Mi mást is kezdhetne magával az ember lánya egy csodás szombati napon, minthogy felcsapja a közösségi oldalán az utazás címkével ellátott mentett hivatkozásait és mintegy spontán rábökéssel kiválasztja aznapi utazásának célpontját. Így esett, hogy három órányi autózás és több, mint négy kilométernyi gyalogtúra után, a Julianus-kilátóból csodálhattuk Magyarország egyik leggyönyörűbb térségét, a Dunakanyart. 

A Google semmilyen szempontból nem volt most a barátunk, hisz oda is járható utakat vízionált, ahol még gyalogosan is nehéz lett volna közlekedni. Ráadásul, mint tudjuk, mindig a legjobbkor képes bedobni a törülközőt és pofátlanul magára hagyja bátor vándorát. Szóval így esett, hogy mindennemű előzetes tájékozódás nélkül, leparkoltunk Zebegényben (másik útvonal Nagymarosról, bővebb info itt) és bevetettük magunkat az erdő sűrűjébe, remélve, hogy mihamarabb élvezhetjük majd, a beígért panorámát a Hegyes tetőn álló Julianus-kilátóból. 

Na igen, de arról már egyáltalán nem szólt a fáma, hogy a kiinduló helyzetünkhöz képest, 4 és fél kilométernyi távolságra vagyunk attól a bizonyostól. Sebaj, gondoltuk nagy lelkesen, szeretjük mi az erdőt, nem lesz itt gond. Mondjuk úgy az első 1000 méteren nem is volt. De ahogy emelkedni kezdett a szintkülönbség és vele párhuzamosan a hőmérő higanyszála is, egyre veszítettünk a kezdeti lelkesedésből. 

De milyen túrázó már az, aki csak úgy egyszerűen visszafordul? - Nem ilyen fából faragtak minket, egyeztünk ki gyorsan a folytatásban. Szóval négy kilométer megtétele után azt gondoltuk, hogy igazi bajnokok vagyunk és a nehezén már minden bizonnyal túlvagyunk.

Hát, tévedtünk. A kilátóhoz ugyanis egy igen meredek út vezetett, csúszós kavicsos talajon egyensúlyozva, a tüdőnket majd kiköpve kellett megtennünk az utolsó métereket. Köztünk szólva mondom, hogy igen nagy szerencséje van az úticélt ajánlónak, mert a kilátás valóban kárpótolt minden szenvedésünkért - de, ha nem így történik, akkor garantáltan nagyon csuklott volna szegényem. Na jó nem, de azért tényleg. 

Ha a netről böngészett információim nem hazudnak, akkor a Hegyes tető 482 méteres csúcsa okozza a lélegzetelállító kilátást. A csúcson álló Julianus-kilátóból a Dunára és a Visegrád várára is tökéletesen ráláthatunk. 

A kilátó legtetején egyetlen megfáradt túrázó sem tartózkodott sokáig, mert legyen bármilyen lenyűgöző is a látvány, 34 fokban, sok kilométernyi gyaloglás után, senki sem kívánta a nap nem éppen jótékony sugarait érezni a koponyáján. Szerencsére azonban, a kilátó közepén kialakítottak egy kényelmes kis pihenőt is, ami menedéket nyújt minden megfáradt vándornak. 

A kilátó egyébként bármikor szabadon látogatható. Folyadékot feltétlenül vigyünk magunkkal, mert vízvételezési lehetőség sehol nincs. A kényelmes cipő szintén nagyon fontos, hisz nem épp egy sétagalopp a Hegyes tetőre való feljutás. A túra nehézségét tekintve, így utólag több helyen is azt olvastam, hogy közepesen nehéznek mondható, a magam részéről viszont, az utolsó pár száz méteres felfelé kaptatás miatt, inkább nehéznek mondanám. Ráadásul lefelé sem könnyebb a helyzet, mert igencsak labilissá válhat a kavicsos talaj a lábunk alatt - mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a kék folt a lábamon - a szerk. 

Minden nehézség ellenére, azért egyszer mindenképp megéri felkapaszkodni ebbe a kilátóba, hisz igazán ritkán láthatja az ember madártávlatból a világot. 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is. 

És, ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövesd a Blog Facebook oldalát. 

Élmények, programok, rendezvények, túrák, csodahelyek

Határon Innen és Túl

0 Tovább
12
»

Határon Innen és Túl

blogavatar

Barangolások belföldön és egy kicsivel távolabb. Kis költségvetésből, csodás élmények. Városok, tájak, várak, tavak, erdők, meg miegymás. Mert az utazás célja, tényleg az út maga.

Utolsó kommentek